top of page

BMXH ja EBC syyskirje

Meillä on yhdessä hieno syyskausi pian lopuillaan ja talvikausi edessäVaikka ulkokausi alkaa olla lopuillaan, niin sateiden välissä hienojakin kelejä on vielä edessä ja vaikka mitä tapahtumaa ja tarjontaa teille jäsenille! Kirjeeseen on koottu mahdollisesti teidän perhettä kiinnostavia päivämääriä syksylle, mm. huoltokurssia, BMX-kirppistä, kauden päätösjuhla sekä loppuun info talvikauden treeneistä. Lisäksi tiedotus syyskauden maksuista SuomiSportissa.


Onnistuneet BMX racingin Pohjoismaiden mestaruuskilpailujärjestelyt takana


Elokuun alussa järjestimme BMX racingin Pohjoismaiden mestaruuskilpailut Tuusulan kunnan ja yhteistyökumppaniemme kanssa yhteistyössä. Kisat sujuivat kaikin puolin hyvin, vaikka ulkomaisia kisaajia ei tullut tavoiteltua määrää. Teidän monen seurajäsenen talkoopanos oli kilpailuissa todella arvokasta ja korvaamatonta. Lisäksi oli todella hienoa nähdä paljon seuran jäseniä myös katsomossa. Ja mikä hienointa urheilujuhlaa, niin kotimaan kisaajille ja erityisesti seuroillemme tuli hienosti menestystä. Kisasivut, josta tulokset, livestream, kuvia.


Kiitos kuuluu kaikille, ja järjestämme yhteistyökumppanimme Rush Helsingin kanssa PM-karonkan sekä BMXH:n ja EBC:n kauden 2022 päätöstilaisuuden maanantaina 31.10. klo 19-21. Tervetuloa Rushiin Valimotielle pomppimaan ja juhlimaan yhtenä suurena BMX-perheenä. Tästä tulee lisätietoa SuomiSportiin koko seuran ryhmään.Syyskauden kausimaksut


Jokaisen ryhmässä harjoittelevan lapsen ja nuoren syyskauden kausimaksu löytyy oman ryhmän osalta SuomiSportista Maksut-välilehdeltä. Kannattaa ladata SuomiSportin applikaatio, joka kautta maksu on erittäin helppo ja vaivaton. Huolehdithan KAIKKI maksut kuntoon harrastajanne osalta. Joiltain on myös kevätkauden maksu auki. Kontaktoin henkilökohtaisesti avoinna olevien maksujen osalta loppuvuoden aikana. Huomioithan, että jos olet vaihtanut ryhmää tai aloittanut vasta syksyllä, näkyy sinulla aiheeton kevätkauden maksu, jota ei tarvitse maksaa. Muistan ja pystyn selvittämään hyvin maksujen oikeellisuuden liittymisajoista syksyn aikana.Jäsenille päivämääriä muistiin:
 • Aikuisten BMX-starttikurssit su 18.9. ja 25.9. klo 11-14

Järjestämme kaksi erillistä starttikurssia lajista kiinnostuneille aikuisille ja vanhemmille nuorille. Osallistua voi joko omalla pyörällä tai vuokrata meiltä välineet. Kurssin hinta 40e/kurssi omalla pyörällä tai 60e/kurssi sis. opetus, pyörä, fullface-kypärä ja suojat. Lisätietoa ja ilmoittautumiset: https://www.bmxhelsinki.net/starttikurssi


 • BMX Kehä Cupin kolme viimeistä kisailua ke 21.9. ja 5.10.Tuusula sekä ke 19.10. Pyöräkrossiparkki

Tapahtumasivut: https://www.bmxhelsinki.net/kehacup , joiden kautta myös ilmoittautumisen Google Forms-linkki. Kisa alkaa 18:30, mutta jälki-ilmoittautuminen avautuu n. klo 17:30.


 • #goride Swinghill hissipyöräilyopetuspäivä su 25.9. klo 12-14:

Opetusryhmiä alkajista kokeneempiin, voit vuokrata pyörän tai osallistua omallasi. Lisätiedot ja ilmoittautuminen: https://www.suomisport.fi/events/e48d472a-28e9-4e53-9f03-9af56d5926fb


 • Pyöräkrossiparkin syyskauden päätös #goride seurapäivä ja BMX-kirppari “myy ja osta” la 8.10. klo 12-16 (Tapahtuma on SuomiSportissa koko seuran ryhmässä.)

Tule viettämään mukava syyspäivä radalla (säävaraus). Järjestämme samalla mahdollisuuden myydä ja ostaa BMX-tarvikkeita BMX-kirppiksen muodossa. Maksu suoraan myyjälle MobilePaylla tai käteisellä. Vuokraamo toimii normaalisti ei-jäsenille, eli ratamaksulla ja välinevuokralla pääsee kuka tahansa ajamaan. Seuran jäsenet ja jäsenten huoltajat ratamaksutta, välineistä -50%. Voit myös tuoda omia eväitä grilliin ja nauttia ajamisesta. Voit saapua ja lähteä oman aikataulusi mukaan. • ENNAKKOTIEDOKSI: BMXH ja EBC omien ratojen syyslomaleirit ma-ti 17.-18.10. (klo 10-11:30 uudet alkajat ja nuoremmat, klo 12-14 seuran jäsenet, alkeiskisaryhmä ja koulu) > Näistä lisätietoa toteutuessaan tulossa seurojen sivuille leirit-kohtaan.


Hinta 100e / lapsi ja kohderyhmänä ensisijaisesti kisaavat tai ensi kesänä kisaamisesta kiinnostuneet kokeneemmat nuoret. Martti puhuu suomea. Karkea ryhmäjako ja aikataulu: 1. ryhmä = alle 11-vuotiaat, klo 10-13 sekä 2.ryhmä = yli 11-vuotiaat, klo 14-17.


 • Kauden 2022 päätösjuhla, talkoolaisten kiittäminen ja pieniä palkitsemisia Rush tramppapuistossa ma 31.10. klo 19-21

Kaikki pääsevät illaksi maksutta sisälle hyppimään ja pitämään hauskaa yhdessä. Jotain pientä myös tarjolla. (Tapahtuma löytyy pian koko seuran ryhmästä). Paikalle ovat tervetulleita kaikki seurojen jäsenet, ryhmien ohjaajat, PM-talkoolaiset ja vanhemmat.Talvitreenit


Talvitreenit näkyvät koko seuran tapahtumakalenterissa, joten huolehdithan että harrastaja ja jäsen kuuluu koko seuran ryhmään SuomiSportissa. Ilmoittaudu treeniin tullessasi SuomiSportissa.

BMXH: https://seurat.suomisport.fi/invite/449cbbdb-342a-4033-96b0-556ac83f039d

EBC: https://seurat.suomisport.fi/invite/f2aefc19-b20f-4bff-88c5-3eeed3c83419


Huomiona, että ohjaajaresurssit talvelle ovat vielä selvityksen alla. Treenitilat tässä alla ovat varmat, mutta ohjauksia suunnittelemme parhaillaan.


 • MA klo 19-20 Rush tramppapuiston treenit (24.10.- 4/23)

 • seurojen kaikille jäsenille sopiva lapsista aikuisiin

 • mukaan voi myös tulla perheenjäsenet

 • maksu 10e/krt/hlö ja alle 8-vuotiaan lapsen vanhempi mukaan maksutta

 • vapaata treeniä, alussa vaihtelevasti alkuverryttely eri ikäryhmille

 • (pyrimme saamaan vuoron aikaistettua klo 18-19, niin mahdollistaisi pienten jäsentemme osallistumisen)


 • PE klo 19:30-20:30 Liikuntamylly, rata ja keskialue (viimeistään 28.10.-28.4.)

 • treenivuoro palvelee parhaiten BMX-koulusta ja -alkeiskisasta ylöspäin

 • keskikentällä voi tehdä pyörätaituruutta ja lihaskuntoharjoittelua, radalla erilaisia pyöräilytreenejä sprinttitreeneistä kestävyysharjoitteluun

 • BMX-pyörässä hyvä olla pitkä satulatolppa radalla ajoon

 • Seuraamme kävijämääriä ja suunnittelemme mahdollisen jaottelun käyntimäärän mukaan,


 • LA klo 14-15:30 Matinkylän jääurheilukeskus Ilmatar, liikuntasali, koko sali 590m2 (22.10.-8.4.)

 • seurojen kaikille jäsenille sopiva lapsista aikuisiin

 • sisältönä porukalla pelailua, lihaskuntoa yms.

 • koko halli varattu, joten voi jakaa suuremmilla määrillä eri kenttiin


 • SU klo 9-12 Kontulan skeittihalli (23.10.-9.4.)

 • seurojen kaikille jäsenille sopiva lapsista aikuisiin

 • parhaiten pyöräksi soveltuu temppupyörä / freestylepyörä, mutta racing-pyörälläkin voi ajella pyörätaituruutta hallissa


 • Lisäksi järjestämme #gosnow-seurapäiviä Nuuksiossa ja #goride -seurapäiviä Terminaali360:ssa Keran halleilla.Together we do it better! On ollut mahtavaa tutustua teihin uusiin ja vanhoihin seuran jäseniin, aktiivisiin talkoolaisiin sekä innokkaisiin tulevaisuuden tekijöihin.

Tulevana talvena pyrimme edelleen kehittämään toimintaa kahden seuran osalta, vahvistamaan hallitusta, perustamme työryhmät, mahdollisesti uudistamme ryhmätoimintojamme. Niistä lisää myöhemmin.Terveisin,

Sini Savolainen

Toiminnanjohtaja

BMX Helsinki

Espoo Bike Club

p.+358405399486

bmxhelsinki@outlook.com

espoobikeclub@outlook.com

www.bmxhelsinki.net

@bmx_helsinki

@pyorakrossiparkki

www.espoobikeclub.com

@espoo_bike_club

@matinkylan_bmx_rataUusimmat uutiset
Arkisto
bottom of page